Nie jest tajemnicą, że regularna aktywność fizyczna w różnym wydaniu pozytywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Efekty są jeszcze bardziej okazałe, gdy zajęcia sportowe odbywają się w otwartej przestrzeni. Specjaliści z North Carolina State University nie mają wątpliwości – to właśnie ruch na świeżym powietrzu jest kluczowym elementem w kontekście ograniczania negatywnych skutków psychofizycznych, jakie od ponad roku wywołuje wśród młodzieży przedłużająca się pandemia COVID-19.
Według rozmaitych badań zmiany w codziennym funkcjonowaniu spowodowane pandemią koronawirusa prowadzą do zatrważającego pogorszenia szeroko pojętego stanu psychicznego nastolatków. Trudną sytuację młodych ludzi postanowiła ostatnio wziąć pod lupę ekipa naukowców z North Carolina State University (USA), których pracę opublikowano na łamach renomowanego czasopisma „International Journal of Environmental Research and Public Health”. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród młodzieży jasno pokazują, jak olbrzymie znaczenie ma spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz regularny kontakt z przyrodą.
Badania, w których wzięło udział ponad 600 nastolatków w przedziale wiekowym od 10 do 18 lat, dotyczyły m.in. subiektywnego samopoczucia, a także częstotliwości aktywności fizycznej na łonie natury – przed i w trakcie pandemii. Nieco ponad połowa młodych ludzi zgodnie przyznała, że podczas lockdownu ich stan psychiczny uległ pogorszeniu. Okazało się również, że po wprowadzeniu dystansu społecznego aż 64 procent ankietowanej młodzieży spędzało średnio mniej czasu na dworze. Jakie dyscypliny uprawiane na świeżym powietrzu ucierpiały w tym czasie najbardziej?
Największy spadek odnotowano oczywiście w najbardziej popularnych wśród nastolatków aktywnościach, takich jak jazda na rowerze, spacery, bieganie czy jazda na deskorolce. Niedaleko w tyle pozostaje kontakt z przyrodą w ramach kampingów, polowań oraz wycieczek wodnych. Pokaźna redukcja nastąpiła również w czasie na dworze spędzanym w rodzinnym gronie – mowa tutaj o spadku na poziomie blisko 30 procent. Wszystkie typy rekreacji na otwartej przestrzeni zostały w dobie pandemii wyraźnie ograniczone, mimo deklarowanej potrzeby szerszego dostępu do zielonych terenów.
Pomimo niepokojących wyników, warty uwagi jest fakt, że niemal 80 procent uczestniczących w badaniu młodych osób stwierdziło, że aktywność zażywana na świeżym powietrzu pomaga w redukcji poziomu stresu związanego z COVID-19. To bardzo istotna informacja szczególnie z punktu widzenia rodziców, którzy powinni pamiętać, że rekreacja na łonie natury stanowi doskonały sposób na zbudowanie odporności – również tej psychicznej. Zapewnienie dziecku zajęć na dworze nie jest niczym trudnym, a dla naszej pociechy może okazać się zbawienne w tym specyficznym okresie.
Źródło: Global Health / International Journal of Environmental Research and Public Health
Zdjęcie wyróżniające: Freepik