Polecamy

Dlaczego w zimę warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Dlaczego w zimę warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne?
/
/
Zdrowie psychiczne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Większość z nas ma wyznaczony plan dbania o swoje zdrowie fizyczne. Przykładowo pamiętajmy o regularnych ćwiczeniach i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zdrowo się odżywiać. Wiele z nas planuje regularne coroczne badania lekarskie i kontrolne. Gdy boli nas ząb, idziemy do dentysty, gdy skręciliśmy kostkę, udajemy się do ortopedy. Dlaczego nie dbamy w taki sam sposób o zdrowie psychiczne?

Zmiana pór roku może być trudnym okresem dla wielu osób. Ciemniejsze noce i spadek temperatury mogą wpływać na samopoczucie podczas mroźnych, zimowych dni. Jeśli uważasz, że chłodniejsze miesiące są trudne dla twojego zdrowia psychicznego, warto pomyśleć o prostych sposobach zadbania o swoje zdrowie już teraz.

Pozytywne nastawienie

Warto skupić się na małych, pozytywnych rzeczach, które sprawiają nam przyjemność. Dostrzeganie dobrych rzeczy w naszym życiu pomoże uporać się z trudniejszymi chwilami.

Znalezienie równowagi między pozytywnymi i negatywnymi emocjami jest bardzo istotne. Należy pamiętać, że bycie pozytywnym nie oznacza, że ​​nigdy nie odczuwasz negatywnych emocji, takich jak smutek czy złość. Wyrażanie emocji jest zdrową reakcją, dlatego nie warto ich trzymać w środku. Jedyną różnicą między przeżywaniem pozytywnych i negatywnych emocji jest to, że tych pierwszych warto się trzymać i starać się, aby towarzyszyły nam jak najdłużej.

Rzeczą, która często wpływa na nasze negatywne samopoczucie, jest stres informacyjny. Jest to dyskomfort wynikający z nadmiaru wiadomości. Taki stan wpływa na poczucie dezorientacji, a czasami nawet rodzi poczucie frustracji. Dlatego warto wiedzieć kiedy zrobić przerwę od negatywnych informacji. Czasami wyłączenie wiadomości, czy zrobienie przerwy od social mediów może wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. W ten sposób możemy dać sobie chwile wytchnienia od natłoku relacji wydarzeń z całego świata.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mental Health 🧠 (@mentalhealth)

Zdrowie psychiczne a zdrowie fizyczne

Ważne jest dbanie o swoje zdrowie fizyczne, ponieważ jest ono ściśle powiązane ze zdrowiem psychicznym. Nie trzeba chodzić codziennie na siłownie, wystarczy wyjść kilka razy w tygodniu na spacer. Polecamy zaleźć aktywność fizyczną, która nam odpowiada i ją regularnie praktykować. Mogą być to treningi taneczne, poranna joga, albo pływanie.

Kolejną rzeczą, która wpłynie pozytywnie na zdrowie psychiczne, jest zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu. Jego jakość zdecydowanie wpływa na twój nastrój. Jeśli nie wysypiasz się dobrze, możesz łatwiej wpadać w irytację i złość. Według badań, w dłuższej perspektywie brak odpowiedniej ilości godzin snu może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że masz regularny harmonogram zasypiania i budzenia się.

Zdrowe, regularne odżywianie pomoże Ci poczuć się lepiej fizycznie, ale może również poprawić nastrój i zmniejszyć niepokój i stres. Ponadto brak wystarczającej ilości niektórych składników odżywczych może przyczynić się do obniżenia samopoczucia. Przykładowo niedobór witaminy B12 może doprowadzić do zaburzeń depresyjnych, otępienia, a nawet zaburzeń pamięci Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości potrzebnych składników odżywczych i tym samym poprawić samopoczucie.

Zdrowie psychiczne a relacje z innymi

Ludzie są istotami społecznymi i ważne jest, aby dbać o zdrowe relacje z innymi. Posiadanie wsparcia w bliskich osobach to istotny element życia. Mogą oni nam pomóc w radzeniu sobie ze stresem i wspierać w trudnych chwilach.

Niestety w okresie zimowym szczególnie trudno jest znaleźć czas dla przyjaciół i łatwo zaniedbać swoje relacje. Bliskie kontakty są ważne dla dobrego samopoczucia. Nie ma określonej liczby godzin, które powinieneś poświęcić swoim przyjaciołom lub rodzinie. Każdy ma nieco inne potrzeby społeczne. Kluczem jest ustalenie, jakie są twoje potrzeby społeczne i przeznaczanie na nie odpowiedniej ilości czasu.

Dobrze jest także pielęgnować innego rodzaju znajomości. Oprócz relacji z rodziną i przyjaciółmi warto spróbować zaangażować się w życie społeczne. Na przykład możesz zostać wolontariuszem w lokalnej organizacji lub dołączyć do grupy skupiającej się na hobby, które lubisz.

Zdjęcie główne: Madison Inouye/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Aktywność fizyczna seniora a ogólna kondycja organizmu, czyli czym jest gerontoprofilaktyka
/
Aktywność fizyczna seniora a ogólna kondycja organizmu, czyli czym jest gerontoprofilaktyka
Ruch w każdym wieku pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a szczególnie istotny jest on u osób w podeszłym wieku. Sprawdź, […]
Czy aktywność fizyczna wpływa na koncentrację u dzieci i młodzieży?
/
Czy aktywność fizyczna wpływa na koncentrację u dzieci i młodzieży?
Poznaj korzyści płynące z aktywności fizycznej dla koncentracji młodych osób. Dowiedz się, jak sport i ruch mogą poprawić zdolności poznawcze u dzieci i młodzieży.
Zrozumienie procesu unieszkodliwiania odpadów zakaźnych: bezpieczeństwo i odpowiedzialność
/
Zrozumienie procesu unieszkodliwiania odpadów zakaźnych: bezpieczeństwo i odpowiedzialność
Artykuł podkreśla znaczenie odpowiedzialnego postępowania z odpadami zakaźnymi i podaje możliwości ich unieszkodliwiania. Bezpieczeństwo oraz środowisko na pierwszym miejscu.