Polecamy

Opryszczka u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Opryszczka u dzieci – jak sobie z nią poradzić?
/
/
Zdrowie dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Opryszczka u dzieci nie jest rzeczą, którą można bagatelizować. Pomimo tego, że jest bardzo podobna do opryszczki u dorosłych, ma znacznie poważniejszy przebieg i objawy. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić.

Opryszczka może wystąpić nie tylko na ustach, ale także wewnątrz jamy ustnej, obok oka lub w kanale nosa. Niższy wiek dzieci charakteryzuje się znacznie cięższym przebiegiem i dłuższym procesem leczenia. Nie należy ignorować zmian na skórze i od razu przystąpić do działania. 

Czym jest opryszczka wargowa i jakie są jej przyczyny?

Opryszczka wargowa to nic innego jak zmiana wywołana przez wirus HSV-1. Występuje u osób w każdym wieku, a najczęściej u dzieci i starszych, ponieważ to właśnie oni mają najsłabszą odporność. Dzieci najczęściej borykają się z problemem opryszczki w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia. 

Wirus jest groźny, ze względu na specyfikę wyglądu i występowanie. Często przez większość istnienia jest niewidoczny i z czasem zaczyna osłabiać organizm. Szczególnie niebezpieczny staje się podczas choroby oraz podczas wahań temperatury organizmu. HSV-1 zawsze infekuje najwrażliwsze miejsca organizmu i charakteryzuje się szybkim przemieszczaniem.

Przyczyną powstawania wirusa jest bliższy kontakt z innymi osobami. HSV-1 przenoszony jest drogą kropelkową i kontaktową. Najczęstsze zakażenia wynikają z kontaktu z rodzicami, dziećmi z przedszkola czy na placu zabaw. Do zakażenia dochodzi poprzez pocałunek, dlatego nie wskazane są czułe powitania z obcymi, oblizywania widelców czy dotykanie smoczka. 

Problemem często są nieumyte ręce lub mycie ich niedokładnie. Dlatego bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat edukować swoją pociechę i pokazywać, jak poprawnie je myć.

Jak leczyć wirus opryszczki?

Przed wystąpieniem pęcherzy z płynem surowiczym, dziecko stale się drapie i czuje charakterystyczne uczucie chłodu w miejscu powstania wirusa. W kolejnym etapie tworzą się strupy ropne, które przysparzają wiele bólu. Oprócz tego, często występują stany zapalne w jamie ustnej, szczególnie na dziąsłach.

Opryszczka wargowa u dzieci jest prawie niemożliwa do wyleczenia w całości. Istnieją jedynie sposoby, które pomogą złagodzić jej bolesny przebieg i pomóc w gojeniu. Jedną z takich rzeczy są zimne okłady stosowane miejscowo w bolące miejsce. Nie podawaj dziecku napojów cytrynowych, pomarańczowych, ananasowych czy pomidorowych.

Jeśli zauważysz pierwsze objawy opryszczki takie jak brak łaknienia, ślinotok, obrzęk dziąseł, złe samopoczucie, powiększone węzły chłonne czy gorączka,  niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Na zmianę skórną  zostanie przepisany lek przeciwwirusowy.

Kiedy powinieneś zasięgnąć porady specjalisty?

  • Kiedy opryszczka ma miejsce u noworodka lub dziecka w wieku niemowlęcym,
  • wirus wystąpił w okolicy oczu i powoduje zaczerwienienie,
  • HSV-1 wywołuje dreszcze, zawroty głowy, nudności, apatię i gorączkę,
  • pęcherze i zaczerwienienia nie znikają po upływie 10 dni,
  • skóra wokół pęcherza jest zaczerwieniona i ma wyraźnie podwyższoną temperaturę,
  • opryszczka pojawia się po raz kolejny, a leczenie nie przynosi skutku,
  • kiedy najmłodszy boryka się z problemem egzemy.

Jeśli dziecko ma opryszczkę, nie powinno dzielić się sztućcami, szklankami, posiłkami. Nie wolno rozdrapywać zmian i najlepiej jest ograniczyć kontakt z innymi dziećmi.

Zdjęcie główne: Ba Phi/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dieta dla kobiety w ciąży
/
Dieta dla kobiety w ciąży
Ciąża jest szczególnym czasem, ponieważ chcemy, aby przebiegała ona prawidłowo. Niezbędne jest zweryfikowanie tego, co jadłyśmy przed ciążą. Dieta w […]
Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze zaburzeń odżywiania?
/
Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze zaburzeń odżywiania?
Poznaj typowe sygnały ostrzegawcze zaburzeń odżywiania, aby szybko zidentyfikować problem i podjąć działania. Wiedza może uratować życie.
Jak wspierać zdrowy rozwój emocjonalny u dzieci
/
Jak wspierać zdrowy rozwój emocjonalny u dzieci
Rozwijaj emocje i zrozumienie swojego dziecka poprzez skuteczne strategie i metody. Zgłęb wsparcie emocjonalne dla dzieci i odkryj, jak rozwijać zdrowe relacje emocjonalne.